Strona główna jchi SecretNews#1|14.11-20.11.2015

SecretNews#1|14.11-20.11.2015

0
SecretNews#1|14.11-20.11.2015
Aby dostarczyć Wam najciekawszych i najnowszych informacji z zakresu ochrony danych osobowych oraz bezpieczenstwa informacji uruchomiłem cykl wpisów z cotygodniowym przeglądem internetowej prasy.
W tym przeglądzie:
Ciekawy artykuł znajdziecie na Niebezpieczniku. O tym jak francuska policja namierzyła kryjówkę terrorystów ISIS. Przeczytacie tutaj.

ISIS przypomina… bądzcie bezpieczni w internecie. Po wypowiedzeniu wojny totalnej przez Anonymous, ISIS ostrzega swoich członków i sympatyków przed atakami oraz podaje parę cennych rad jak mają się przed nimi chronić.  W telegraficzny skrócie: nie znacie nie klikajcie, nie rozmawiajcie, często zmieniajcie adresy IP.
Inne porady dotyczące bezpieczenstw internetowego wg ISIS znajdzecie tutaj.

W dzisiejszym świecie możesz kupić wszystko. Jednak wiele rzeczy, a szczególnie tych pozyskanych nielegalnie jest na tyle drogich, że nie są dostępne dla zwykłych szarych obywateli. Wyjątkiem od tego jest Twój biling telefoniczny. Jak wykazało śledztwo przeprowadzone przez dziennikarzy TVN, za 4 tys. złoty można kupić billing rozmów i sms-ów dowolnego numeru. Nabyć taki billing może każdy- nawet osoba z ulicy. Pośrednikami w transakcjach są często detektywi. O całej sprawie dowiecie się z materiału TVN.


W Wielkiej Brytanii obecnie debatują nad umożliwieniem służbom specjalnym posiadania dostępu do historii wyszukiwania Brytyjczyków. Aktem, który ma to umożliwić jest projekt ustawy medialnie określanej Kartą szpiega (Snooper’s charter). Oprócz wglądu w historię odwiedzanych stron, ma zostać nałożony na firmy obowiązek pomocy przy obchodzeniu szyfrowania przez służby ich własnych produktów. Propozycja takich uprawnień brzmi co najmniej jak z Orwellowskiego Roku 1984. Czy po ostatnich wydarzenia we Francji projekt ten znajdzie zwolenników w angielskim Parlamencie? Pytanie pozostawiam otwarte. O całej sprawie poczytacie tutaj.


Belgijski sąd zakazuje Facebook- owi śledzenia interetowej aktywności mieszkanców Belgii, który nie posiadają konta w tym portalu. Jeżeli w ciągu 48 godzin Facebook nie dostosuje się do wyroku grozi mu kara w wysokości 250 tys. euro za każdy dzien zwłoki. Facebook zapowiedział już apelację. Więcej przeczytacie tutaj.


 
Swoją opinią lub komentarzem podziel się poniżej. Jeżeli uważasz artykuł za interesujący podziel się nim z innymi za pomocą poniższych przycisków. Jeżeli chcesz być na bieżąco podążaj za mną na serwisach społecznościowych: facebook, twitter, linkedin, google+ lub zapisz się na newsletter! [wysija_form id=”2″]
Maciej Chodorowski

Prawnik, doświadczony specjalista w dziedzinie ochrony danych osobowych, audytor wewnętrzny ISO 27001, Inspektor Ochrony Danych (IOD), a także prezes zarządu firmy doradczej Data Legal Solutions Sp. z o.o.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.