SecretNews#1|14.11-20.11.2015

234
Aby dostarczyć Wam najciekawszych i najnowszych informacji z zakresu ochrony danych osobowych oraz bezpieczenstwa informacji uruchomiłem cykl wpisów z cotygodniowym przeglądem internetowej prasy.
W tym przeglądzie:
Ciekawy artykuł znajdziecie na Niebezpieczniku. O tym jak francuska policja namierzyła kryjówkę terrorystów ISIS. Przeczytacie tutaj.

ISIS przypomina… bądzcie bezpieczni w internecie. Po wypowiedzeniu wojny totalnej przez Anonymous, ISIS ostrzega swoich członków i sympatyków przed atakami oraz podaje parę cennych rad jak mają się przed nimi chronić.  W telegraficzny skrócie: nie znacie nie klikajcie, nie rozmawiajcie, często zmieniajcie adresy IP.
Inne porady dotyczące bezpieczenstw internetowego wg ISIS znajdzecie tutaj.

W dzisiejszym świecie możesz kupić wszystko. Jednak wiele rzeczy, a szczególnie tych pozyskanych nielegalnie jest na tyle drogich, że nie są dostępne dla zwykłych szarych obywateli. Wyjątkiem od tego jest Twój biling telefoniczny. Jak wykazało śledztwo przeprowadzone przez dziennikarzy TVN, za 4 tys. złoty można kupić billing rozmów i sms-ów dowolnego numeru. Nabyć taki billing może każdy- nawet osoba z ulicy. Pośrednikami w transakcjach są często detektywi. O całej sprawie dowiecie się z materiału TVN.


W Wielkiej Brytanii obecnie debatują nad umożliwieniem służbom specjalnym posiadania dostępu do historii wyszukiwania Brytyjczyków. Aktem, który ma to umożliwić jest projekt ustawy medialnie określanej Kartą szpiega (Snooper’s charter). Oprócz wglądu w historię odwiedzanych stron, ma zostać nałożony na firmy obowiązek pomocy przy obchodzeniu szyfrowania przez służby ich własnych produktów. Propozycja takich uprawnień brzmi co najmniej jak z Orwellowskiego Roku 1984. Czy po ostatnich wydarzenia we Francji projekt ten znajdzie zwolenników w angielskim Parlamencie? Pytanie pozostawiam otwarte. O całej sprawie poczytacie tutaj.


Belgijski sąd zakazuje Facebook- owi śledzenia interetowej aktywności mieszkanców Belgii, który nie posiadają konta w tym portalu. Jeżeli w ciągu 48 godzin Facebook nie dostosuje się do wyroku grozi mu kara w wysokości 250 tys. euro za każdy dzien zwłoki. Facebook zapowiedział już apelację. Więcej przeczytacie tutaj.


 
Swoją opinią lub komentarzem podziel się poniżej. Jeżeli uważasz artykuł za interesujący podziel się nim z innymi za pomocą poniższych przycisków. Jeżeli chcesz być na bieżąco podążaj za mną na serwisach społecznościowych: facebook, twitter, linkedin, google+ lub zapisz się na newsletter! [wysija_form id=”2″]

Administratorem podanych przez Pana/ Panią danych osobowych jest Data Legal Solutions z siedzibą w Warszawie (02-566), przy ul. Puławskiej 12/3. Dane będą przetwarzane w celu wysyłki newslettera oraz celu wysyłania przez administratora treści marketingowych administratora i podmiotów współpracujących na zasadach określonych w regulaminie portalu. Podanie adresu e-mail jest dobrowolne, lecz jego podanie jest niezbędne do zapisania się do newsletter. Udostępnienie adresu e-mail jest uznawane przez nas jako zamówienie informacji handlowej zgodnie z art. 10 ust. 2 ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną. Więcej informacji na temat przetwarzania przez nas danych osobowych znajduje się wpolityce prywatności.
Reklama