Strona główna jchi Secret News #5| 07.01-14.01.2016

Secret News #5| 07.01-14.01.2016

0
Secret News #5| 07.01-14.01.2016

Przedstawiam kolejny zestaw aktualności oraz najciekawszych artykułów związanych z prywatnością oraz ochroną informacji.

Monitorowanie aktywności pracownika w internecie jest legalne

W dniu 12 stycznia 2016 Europejskiego Trybunału Praw Człowieka wydał wyrok, w którym stwierdził, że dozwolone jest monitorowanie korespondencji oraz aktywności podwładnych w Internecie.  Kontrola pracownika musi być jednak proporcjonalna do celu, jakim jest dbanie o efektywność pracownika. Pozyskana w ten sposób wiedza nie może natomiast zmierzać do zaspokojenia ciekawości lub służyć do późniejszej dyskryminacji ze względu na poglądy lub inne cechy sprawdzanej osoby.

Więcej o sprawie przeczytasz tutaj oraz tutaj[ang]

Holendrzy przeciw wprowadzaniu backdoor-ów do oprogramowania szyfrującego

Wielkiej Brytanii ostatnio wiele dyskutuje się o Snooper Chart, która ma m.in. nałożyć na twórców oprogramowania szyfrującego obowiązek dołączenia do nich „tylnych furtek”, dzięki którym służby mogłyby bez problemu odszyfrowywać zabezpieczone nimi dane. By rozwiać wątpliwości holenderski rząd odpowiedział stanowcze i zdecydowane nie dla wprowadzenia takich rozwiązań w ich kraju. W opublikowanym niedawno dokumencie wskazał on na istotną rolę jaką odgrywa kryptografia w ochronie naszej prywatności. Pragnę przypomnieć, że to nie w pierwsze takie działanie w Holandii, bowiem parę miesięcy temu holenderski parlament wsparł kwotą 500 tys. euro Projekt OpenSSL.

Więcej przeczytacie tutaj[ang] i tutaj[pl]

Klienci śląsk data center nie otwierajcie faktur!

Mogło dojść do wycieku danych z Śląsk Data Center.  Na skrzynki mailowe klientów tej właśnie firmy trafiły ostatnio maile z podrobionymi fakturami. Po ich otworzeniu uruchamiał się skrypt, który infekowały komputer ofiary. ŚDC zareagowało dosyć szybko rozsyłając do klientów maile ostrzegające przed możliwym atakiem. Skierowanie tego ataku tylko do wąskiej grupy ofiar może świadczyć o tym, że miał miejsce wyciek danych z serwerów ŚDC.

Więcej o sprawie przeczytacie tutaj

334 lata więzienia dla tureckiego hakera

Tak, to nie pomyłka. Na właśnie tyle lat został skazany turecki haker, który za pomocą metod phingowych wyłudzał dane do kont banków. To największa jak do tej pory zasądzona kara za cyberprzestępstwa. Wcześniejszy rekordzista amerykański haker Albert Gonzales otrzymał jedynie 20 lat. Wysokość kary zaskakuje, ponieważ wydaje się być mocno nieadekwatna do popełnionego czynu. Skazany mimo, że nie zgadza się z wyrokiem zapowiada, że nie będzie od niego apelował. Nie wierzy, że w obowiązującym stanie prawnym coś mogłoby to zmienić.

Więcej przeczytacie tutaj

Śmierć a Twoje konto na portalu

Do ciekawego rozstrzygnięcia doszło w Niemczech. Sąd w Berlinie(wyrok z 17 grudnia 2015 r., sygn. akt 20 O 172/15)  orzekł, że rodzice posiadają prawo do dostępu do konta swojego zmarłego dziecka.

Sprawa dotyczyła umożliwienia rodzicom dostępu do konta  na facebooku zmarłego w niewyjaśnionych okolicznościach dziecka. Podejrzewali  , że znajdą w korespondencji jakieś motywy lub poszlaki uzasadniające śmierć ich dziecka. Facebook odmówił im udostępnienia hasła. Sprawa trafiła do sądu cywilnego. W tym wypadku sąd miał dosyć ciężkie zadanie rozstrzygnięcia, co jest ważniejsze czy prawo do poufności korespondencji czy prawo spadkowe. W tym wypadku wygrało to drugie.

Więcej przeczytacie tutaj

 

Maciej Chodorowski

Prawnik, doświadczony specjalista w dziedzinie ochrony danych osobowych, audytor wewnętrzny ISO 27001, Inspektor Ochrony Danych (IOD), a także prezes zarządu firmy doradczej Data Legal Solutions Sp. z o.o.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.