Secret News #5| 07.01-14.01.2016

407

Przedstawiam kolejny zestaw aktualności oraz najciekawszych artykułów związanych z prywatnością oraz ochroną informacji.

reklama

Monitorowanie aktywności pracownika w internecie jest legalne

W dniu 12 stycznia 2016 Europejskiego Trybunału Praw Człowieka wydał wyrok, w którym stwierdził, że dozwolone jest monitorowanie korespondencji oraz aktywności podwładnych w Internecie.  Kontrola pracownika musi być jednak proporcjonalna do celu, jakim jest dbanie o efektywność pracownika. Pozyskana w ten sposób wiedza nie może natomiast zmierzać do zaspokojenia ciekawości lub służyć do późniejszej dyskryminacji ze względu na poglądy lub inne cechy sprawdzanej osoby.

Więcej o sprawie przeczytasz tutaj oraz tutaj[ang]

Holendrzy przeciw wprowadzaniu backdoor-ów do oprogramowania szyfrującego

Wielkiej Brytanii ostatnio wiele dyskutuje się o Snooper Chart, która ma m.in. nałożyć na twórców oprogramowania szyfrującego obowiązek dołączenia do nich „tylnych furtek”, dzięki którym służby mogłyby bez problemu odszyfrowywać zabezpieczone nimi dane. By rozwiać wątpliwości holenderski rząd odpowiedział stanowcze i zdecydowane nie dla wprowadzenia takich rozwiązań w ich kraju. W opublikowanym niedawno dokumencie wskazał on na istotną rolę jaką odgrywa kryptografia w ochronie naszej prywatności. Pragnę przypomnieć, że to nie w pierwsze takie działanie w Holandii, bowiem parę miesięcy temu holenderski parlament wsparł kwotą 500 tys. euro Projekt OpenSSL.

Więcej przeczytacie tutaj[ang] i tutaj[pl]

reklama

Klienci śląsk data center nie otwierajcie faktur!

Mogło dojść do wycieku danych z Śląsk Data Center.  Na skrzynki mailowe klientów tej właśnie firmy trafiły ostatnio maile z podrobionymi fakturami. Po ich otworzeniu uruchamiał się skrypt, który infekowały komputer ofiary. ŚDC zareagowało dosyć szybko rozsyłając do klientów maile ostrzegające przed możliwym atakiem. Skierowanie tego ataku tylko do wąskiej grupy ofiar może świadczyć o tym, że miał miejsce wyciek danych z serwerów ŚDC.

Więcej o sprawie przeczytacie tutaj

334 lata więzienia dla tureckiego hakera

Tak, to nie pomyłka. Na właśnie tyle lat został skazany turecki haker, który za pomocą metod phingowych wyłudzał dane do kont banków. To największa jak do tej pory zasądzona kara za cyberprzestępstwa. Wcześniejszy rekordzista amerykański haker Albert Gonzales otrzymał jedynie 20 lat. Wysokość kary zaskakuje, ponieważ wydaje się być mocno nieadekwatna do popełnionego czynu. Skazany mimo, że nie zgadza się z wyrokiem zapowiada, że nie będzie od niego apelował. Nie wierzy, że w obowiązującym stanie prawnym coś mogłoby to zmienić.

Więcej przeczytacie tutaj

reklama

Śmierć a Twoje konto na portalu

Do ciekawego rozstrzygnięcia doszło w Niemczech. Sąd w Berlinie(wyrok z 17 grudnia 2015 r., sygn. akt 20 O 172/15)  orzekł, że rodzice posiadają prawo do dostępu do konta swojego zmarłego dziecka.

Sprawa dotyczyła umożliwienia rodzicom dostępu do konta  na facebooku zmarłego w niewyjaśnionych okolicznościach dziecka. Podejrzewali  , że znajdą w korespondencji jakieś motywy lub poszlaki uzasadniające śmierć ich dziecka. Facebook odmówił im udostępnienia hasła. Sprawa trafiła do sądu cywilnego. W tym wypadku sąd miał dosyć ciężkie zadanie rozstrzygnięcia, co jest ważniejsze czy prawo do poufności korespondencji czy prawo spadkowe. W tym wypadku wygrało to drugie.

Więcej przeczytacie tutaj

 

Newsletter

Administratorem podanych przez Pana/ Panią danych osobowych jest Data Legal Solutions z siedzibą w Warszawie (02-691), przy ul. Obrzeżnej 5/502. Dane będą przetwarzane w celu wysyłki newslettera oraz celu wysyłania przez administratora treści marketingowych administratora i podmiotów współpracujących na zasadach określonych w regulaminie portalu. Podanie adresu e-mail jest dobrowolne, lecz jego podanie jest niezbędne do zapisania się do newsletter. Udostępnienie adresu e-mail jest uznawane przez nas jako zamówienie informacji handlowej zgodnie z art. 10 ust. 2 ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną. Więcej informacji na temat przetwarzania przez nas danych osobowych znajduje się wpolityce prywatności.
Reklama